Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Три місяці Юлія Тимошенко "атакує" фармацевтичний ринок, обіцяючи зниження ринкових цін. Що стоїть за цими діями: політичний піар, турбота про споживачів чи політичні механізми здійснення перерозподілу ринку ліків в інтересах декількох фармацевтичних дистриб’юторів, розбиралися Коментарі.
Юлія Тимошенко
Ціни на ліки – дуже важлива тема, що безпосередньо зачіпає інтереси майже всіх українців. Тому не дивно, що Юлія Тимошенко, яка прагне подолати свій рекордний антирейтинг (79,5% недовіри), обрала сама її.
4 жовтня 2024 року в інтернет-просторі з’явився відеоролик, в якому Ю. Тимошенко заявила, що завдяки своїм друзям, які певний час жили в Польщі, вона з’ясувала, що в Україні ціни на ліки в кілька разів вищі, ніж в Європі. І, зокрема, послалася на популярний знеболювальний Німесил.
Юлія Володимирівна заявила, що дві компанії – лідери дистриб’юторського сегмента, нібито захопили ринок й нав’язали захмарні ціни на ліки.
Відзначимо, що за два тижні до цього, а саме 19 вересня, Юлію Тимошенко обрали головою парламентської Тимчасової слідчої комісії: "З питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України щодо фінансування лікування та реабілітації військовослужбовців у медичних закладах, завищення вартості лікарських засобів для військовослужбовців та їх незадовільної якості".
Така довга назва сприяє певній свободі дій членів ТСК, адже з одного боку, в назві є словосполучення "завищення вартості лікарських засобів", а з іншого – згадуються військовослужбовці. Саме ця обставина дозволяє запровадити закритий режим засідань Комісії, на яких і визначаються пріоритетні напрями діяльності, як, наприклад, зміщення фокусу з питань реабілітації військових на ціни на лікарські препарати.
І вже на початку жовтня Юлія Тимошенко "оголосила війну" фармацевтичному ринку, заявивши, що компанії БАДМ та Оптіма-Фарм відпускають ліки за цінами, вищими за європейські.
Треба зазначити, що позицію пані Тимошенко щодо завищеної вартості ліків в Україні у порівнянні з іншими країнами Європи не розділяють експерти фармацевтичного ринку.
Наприклад, президент Всеукраїнської ради прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк однією з причин різниці в ціні на препарат Німесил в Україні та Польщі назвав реімбурсацією, тобто компенсацію державою частини вартості ліків з метою їх здешевлення для пересічних громадян.
Також дослідження ринку провело профільне видання "Аптека.UA". В якості досліджуваного сегменту вони взяли топ-20 брендів рецептурних (Rx) та топ-20 брендів безрецептурних (OTC) лікарських засобів іноземних виробників за обсягами аптечного продажу в Україні за підсумками листопада 2024 р. Тобто досліджувалися ціни на препарати, на які українці витрачають найбільше коштів. В дослідженні зазначається, що на 90% обраних ліків в країнах Європи застосовується інструмент реімбурсації. А відтак споживач може їх придбати за пільговою ціною за рахунок держави. Тому для споживача (пацієнта) вартість цих лікарських засобів може здаватися суб’єктивно нижчою. І навіть при порівнянні повної вартості рецептурних препаратів в країнах Європи і в Україні було встановлено, що мінімальні ціни на обрані для дослідження ліки в Україні у 78-85% випадків нижчі за такі в досліджуваних країнах Європи.
Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ у своєму пості на Фейсбуці висловив сумнів, що надмірне втручання держави здатне забезпечити зниження цін на ліки. Проте попередив, що "придумування велосипеда" цілком може спровокувати негативні наслідки. І порадив "запроваджувати зміни, які впливають на ринки, тільки після профільних експертиз та за наявності економічного обґрунтування".
Тоді як політичний експерт Валентин Гладких в ефірі "Єдиного телемарафону" 21 грудня 2024 року зазначив, що наслідком невиважених кроків може стати не скорочення цін та збільшення доступності медичних препаратів, а навпаки – обмеження доступу та зростання цін. На його думку, "кавалерійський наскок" Юлії Тимошенко пов’язаний з її бажанням повернутися у велику політику, спекулюючи на питаннях соціального захисту.
14 грудня минулого року в МОЗ розглядалися поправки до законопроєкту №11493 про спрощення реєстрації лікарських засобів, до якого намагається включити свої ініціативи Юлія Тимошенко. До участі запросили громадські організації та експертів. На цій зустрічі також були помічені представники кількох дистриб’юторських фірм: ТОВ "Волиньфарм" (0,2% частка ринка), ПП "Конекс" (0,6%) та ТОВ "Вента" (2,7%). При цьому представники лідерів ринку: ТОВ "БАДМ" та "Оптіма-Фарм" були відсутні.
Невеликі гравці фармацевтичного ринку в унісон підтримали пропозиції пані Тимошенко, оскільки деякі з їх бенефіціарів мають спільні інтереси з головою ВО "Батьківщина".
ТОВ "Волиньфарм". Комерційний директор ТОВ "Волиньфарм" Валерій Бондарук є ексдепутатом Луцької міської ради. Він був керівником фракції ВО "Батьківщина" в Луцькій міськраді VII скликання, очолював обласний осередок цієї партії. Сьогодні він 36-й номер в списку "Батьківщини" до Верховної Ради.
Більше того, щодо представників ТОВ "Волиньфарм" відкрито кримінальне провадження за статтею 191 КК України "Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем". Ось витримка з тексту постанови: "посадові особи ТзОВ Фірма "ВОЛИНЬФАРМ", вступивши у змову з посадовими особами вітчизняних фармацевтичних виробників налагодили протиправний механізм зі збуту лікарських засобів до закладів охорони здоров’я за завищеними цінами із подальшим заволодінням і розтратою бюджетних коштів".
ТОВ "Вента". До широкомасштабного вторгнення компанія входила у першу трійку українських фармдистриб’юторів, але мала значну (до 90%) частку російського капіталу (АТ "Катрен"). 1 серпня 2022 року корпоративну частку російського АТ "Катрен" було передано в управління АРМА — Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
До речі, судячи з кольорів оформлення приміщення, свій ролик щодо непомірних цін на ліки в Україні Юлія Тимошенко записувала в аптеці, що входить до мережі "Рецептика". Основним бенефіціаром цієї мережі виступає Олександр Волошин, який є одним зі співвласників ТОВ "Вента".
ПП "Конекс". Компанію засновано 1995 року; основна частка мережі з більш як 200 аптек припадає на Вінницьку область. Останнім часом компанія намагається розширити мережу, здійснивши експансію щонайменше в 11 областей України.
Окрім цих трьох компаній, які можуть стояти за медійним наступом Юлії Тимошенко, є ще один учасник "тіньового союзу". Так, влітку 2023 року Чернігівську обласну організацію "Батьківщини" очолив Дмитро Нікітін. Його дружина, судячи з декларації пана Нікітіна, є власником компанії "Дойч-Фарм". А ця компанія має безпосередні та цілком конкретні інтереси на українському фармацевтичному ринку.
Отже, ймовірно, ми спостерігаємо спробу перерозподілу впливу на фармацевтичний ринок, проте, різкі дії можуть цей ринок підірвати. Таку думку висловила голова громадської спілки "Всеукраїнська фармацевтична спілка "ФАРМУКРАЇНА" Тетяна Котляр.
1. Можна припустити, що між Юлією Тимошенко та окремими учасниками ринку, ймовірно, існують певні непублічні домовленості. Нардеп, можливо, виконує так звані функції лобіста в обмін на фінансування її активності.
2. Сама тема "надмірних цін" на ліки може бути тільки приводом для розв’язання інших завдань. Не виключено, що Юлія Тимошенко гратиме на ній під час підготовки до виборів. В той час як замовники, ймовірно, прагнутимуть отримати більшу долю на ринку.
3. Є загроза, що реалізація пропозицій Юлії Тимошенко та її "таємного союзу" може зірвати реалізацію програми Президента щодо зниження цін на ліки.
Новини